Co do zasady, osoby wstępujące w związek małżeński powinny być pełnoletnie, jednakże przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego przewidują pewne wyjątki. Jak stanowi o tym polskie prawo? Zapraszamy do zapoznania się z całością artykułu.
Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym nie może zawrzeć małżeństwa osoba nie mająca ukończonych lat osiemnastu. Jednakże ten sam przepis przewiduje wyjątek od zasady ogólnej. Aby dopuścić taki wyjątek należy spełnić określone przesłanki i uzyskać zgodę sądu opiekuńczego.
Po pierwsze zgodę sądu na zawarcie związku małżeńskiego w przypadku osoby niepełnoletniej, może uzyskać kobieta, która ukończyła szesnaście lat. Natomiast granica wieku musi być osiągnięta w chwili orzekania sądu, zatem składając wniosek nie trzeba mieć ukończone szesnaście lat.
Ponadto zgoda sądu może być udzielona z ważnych powodów oraz jeśli z okoliczności wynika, że zawarcie małżeństwa będzie zgodne z dobrem założonej rodziny. Jako ważne powody, wskazuje się najczęściej narodziny dziecka, ciążę wynikłą ze stosunku między osobami, które chciałyby zawrzeć małżeństwo, zagrożenie życia lub zdrowia jednej ze stron. Sytuacja ekonomiczna czy chęć opuszczenia domu rodzinnego przez małoletnią nie są uznawane w orzecznictwie sądowym za ważne przyczyny. Powodów, dla których występuje chęć zawarcia małżeństwa przez małoletnią może być wiele i wiele z nich może zostać uznane przez sąd za ważne. Każdy stan faktyczny jest indywidualnie interpretowany przez sąd.
Małoletnia, która uzyska pełnoletniość w wyniku zawarcia małżeństwa za zgodą sądu, uzyskuje tym samym pełną zdolność do czynności prawnych. Nie traci jej, nawet jeśli, małżeństwo zostanie rozwiązane przez rozwód przed ukończeniem przez nią osiemnastego roku życia.
Przez dobro założonej rodziny rozumie się prawidłowe jej funkcjonowanie. Bierze się pod uwagę sytuację osobową każdego małżonka, a więc stopień ich dojrzałości, możliwości finansowe służące utrzymaniu przyszłej rodziny, przygotowanie do zawodu, wzajemny stosunek do siebie.
Wniosek o wyrażenie zgody na zawarcie małżeństwa przez osobę małoletnią składa się do sądu właściwego ze względu na jej miejsce zamieszkania. Interpretacja przepisu wskazuje, że wniosek taki może złożyć jedynie osoba zainteresowana, nie np. rodzic małoletniej. Rodzic może być tylko pełnomocnikiem małoletniej w postępowaniu sądowym. Wniosek podlega opłacie stałej w wysokości 100 zł. Należy do niego załączyć odpisy aktów urodzenia przyszłych małżonków oraz wskazać, dlaczego wniosek ten jest zasadny (a więc wskazać ważne przyczyny).
Łukasz Kowalski - autor
Adwokat Łukasz Kowalski – Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, prawnik z kilkunastoletnim doświadczeniem świadczący pomoc prawną zarówno klientom indywidualnym jak i przedsiębiorcom.