ZMIANY W REFUNDACJI WYROBÓW MEDYCZNYCH

Dobre informacje dla pacjentów. Wraz z dniem 1 stycznia 2023 roku straciły ważność zlecenia na refundację rękawiczek uciskowych, wózków inwalidzkich czy inhalatorów pneumatycznych. Obejmuje to zlecenia wystawione, potwierdzone oraz częściowo zrealizowane. Wraz z Nowym Rokiem bowiem weszło w życie rozporządzenie zmieniające zasady refundacji wyrobów medycznych. Zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem. 

Zadawalające zmiany są między innymi dla pacjentów onkologicznych korzystających po operacjach z opasek uciskowych. Wyroby medyczne, które są wykonywane na zamówienie i seryjnie z działaniem uciskowym są refundowane do dwóch sztuk. Ich wymiany będzie można dokonać co pół roku.

Opaski służą temu, aby nie dochodziło do obrzęków. Korzystają z nich np. osoby po nowotworze piersi czy mastektomii radykalnej. Do 31.12.2022 r. refundacja przypadała raz do roku. Tymczasem potrzeba jest prać je codziennie, by móc z nich korzystać. Wielu pacjentów szukało alternatywnych rozwiązań i zastępowali je np. rajstopami uciskowymi. Nie jest to jednak przedmiot spełniający funkcję wyrobu medycznego. Opaski stanowiące przedmiot medyczny także ulegają zniszczeniu i rozciągają się. Z tego względu wymiana ich co pół roku jest koniecznością.

Pacjenci stomijni od 1 stycznia mogą wydawać dwa zlecenia: na sprzęt podstawowy płytki i worki w systemie jedno i dwuczęściowym oraz zestaw do irygacji a także na sprzęt pielęgnacyjny tzw. akcesoria takie jak pasty, pudry, paski, produkty do usuwania sprzętu stomijnego lub do ochrony skóry wokół stomii.

Osoby posiadające orzeczenie o stopniu niepełnosprawności znacznym mają przysługujący im dodatkowy limit. Pozostaje on bez zmian i będzie wielokrotnością limitu podstawowego w zależności od potrzeb w uzgodnieniu z osobą wystawiająca zlecenie. Co ważne, taki potrzebny sprzęt będący powyżej wyznaczonych limitów, będzie musiał być zakupiony jak dotychczas w całości ze środków własnych.

Zmiany w refundacji dotyczą także wózków inwalidzkich. Zostały wyznaczone limity finansowe: na wózek spacerowy bierny dla dorosłych do 4 tys. zł, dla dzieci do 3.000 zł, natomiast na wózek elektryczny dla dorosłych i dla dzieci do 5 tys. złotych.

Dla osób z cukrzycą typu 3 rozszerzano także refundację zbiorników na insulinę do osobistej pompy insulinowej do 5 sztuk. Udostępniono ponadto refundowanie zestawów do pomp bezdrenowych do 10 sztuk.

Rozporządzenie wprost wskazuje, że niezrealizowane w całości zlecenia na wyroby medyczne (tj. rękawiczka uciskowa, półskarpetka uciskowa, paski mocujące do worków do zbiórki moczu, nebulizator, inhalator pneumatyczny, wózki inwalidzkie, sensory do systemu ciągłego monitorowania glikemii w czasie rzeczywistym) tracą ważność z dniem 1 stycznia 2023 r.

Jeśli chodzi o zakres obliczania okresu użytkowania czy limitów cen naprawy, do wyrobów medycznych wydanych do 31 grudnia 2022 r. i nadal użytkowanych po tym dniu, zastosowanie mają przepisy zmienione.

Łukasz Kowalski - autor

Adwokat Łukasz Kowalski – Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, prawnik z kilkunastoletnim doświadczeniem świadczący pomoc prawną zarówno klientom indywidualnym jak i przedsiębiorcom.

https://iwermektyna-apteka.com