Dopłata dla klienta w wysokości 100 998,00 złotych !
Stan faktyczny sprawy był następujący: Klient kancelarii, poruszający się po ulicy na wózku elektrycznym stał się poszkodowanym w wyniku wypadku spowodowanego przez kierowcę będącego pod wpływem alkoholu. Pokrzywdzony zdarzeniem doznał poważnych obrażeń ciała. Ubezpieczyciel w trakcie likwidacji szkody żądał dokumentacji medycznej, skierował również poszkodowanego na komisję lekarską, jednak w toku postępowania przedsądowego stwierdził, że z uwagi na niepełnosprawność naszego Klienta istniejącą przed wypadkiem zadośćuczynienie wraz z odszkodowaniem należne jest
w wysokości jedynie 5 560,00 złotych.
To kolejna znana nam sytuacja, w której osoba prowadząca pojazd w stanie nietrzeźwości, była sprawcą zdarzenia drogowego.
Wobec powyższego, wstąpiliśmy na drogę postępowania sądowego i w pozwie domagaliśmy się łącznej kwoty 100 000 zł tytułem odszkodowania oraz zadośćuczynienia za krzywdę. Ta suma miała pokryć nie tylko poniesione koszty leczenia i rehabilitacji, ale także sfinansować budowę windy, której Klient pilnie potrzebował.
Towarzystwo Ubezpieczeń próbując uniknąć odpowiedzialności, podnosiło między innymi przyczynienie się naszego Klienta do powstania wypadku, jak i fakt, że był on niepełnosprawny już przed nim. Taktyka procesowa TU miała na celu wykazanie braku związku przyczynowo - skutkowego pomiędzy zdarzeniem, a jego bezpośrednimi następstwami dla Klienta, w tym oczywiście na niezasadność budowy windy.
Suma uzyskana w ramach postępowania sądowego pokryła nie tylko poniesione koszty leczenia i rehabilitacji, ale również wspomogła finansowanie prac związanych z dostosowaniem otoczenia, w tym instalacją windy.
Należy zauważyć, że wysokość odszkodowania jest ściśle uzależniona od wielkości poniesionych obrażeń. Im są one cięższe, a leczenie dłuższe, osoba poszkodowana może uzyskać znacznie wyższe odszkodowanie. Warto wiedzieć, że odszkodowanie można uzyskać wyłącznie z powodu obrażeń pozostających w związku z wypadkiem. Zbagatelizowanie dolegliwości lub rezygnacja z wizyty u lekarza po wypadku skutkować może brakiem lub zaniżeniem należnego odszkodowania. Potrącenie może skutkować ogromnymi obrażeniami, które będą wymagały leczenia przez znacznie dłuższy czas – ich skutki mogą towarzyszyć do końca życia.
Łukasz Kowalski - autor
Adwokat Łukasz Kowalski – Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, prawnik z kilkunastoletnim doświadczeniem świadczący pomoc prawną zarówno klientom indywidualnym jak i przedsiębiorcom.