Planujesz wyjazd dziecka za granicę bez zgody drugiego rodzica ? Z poniższego artykułu dowiesz się kiedy jest to dozwolone !
Rodzice którzy posiadają pełną władzę rodzicielską nad małoletnim powinni decydować wspólnie o sprawach istotnych dla dziecka, o czym mówi art. 97 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego. Sąd Najwyższy postanowieniem z dnia 6 marca 1985 r. w sprawie III CRN 19/85 uznał, że „wyjazd dziecka za granicę w celu spędzenia tam wakacji, jako należący do istotnych spraw dziecka wymaga zgody obojga rodziców, wykonujących władzę rodzicielską, a w braku takiej zgody orzeczenia sądu opiekuńczego”.
Kiedy można zorganizować wyjazd dziecka za granicę bez zgody drugiego rodzica?
Jeden z rodziców może wyjechać z dzieckiem za granicy bez zgody drugiego w przypadkach określonych w Kodeksie Rodzinnym i Opiekuńczym. Odnosi się to do sytuacji, kiedy to drugi rodzic został na mocy postanowienia sądu pozbawiony władzy rodzicielskiej nad dzieckiem, władza ta została mu ograniczona lub władza rodzicielska została zawieszona.
W takim razie w jakich okolicznościach niezbędna jest zgoda rodzica, aby móc zabrać dziecko do innego państwa?
Zgoda drugiego rodzica jest potrzeba w przypadku, gdy drugi z rodziców posiada władzę rodzicielską lub został na mocy sądu upoważniony do współdecydowania o miejscu zamieszkania lub pobytu dziecka. Co do zasady zgoda taka nie musi być sporządzona na piśmie, jednak w sytuacji istnienia konfliktu między rodzicami warto uzyskać pisemną zgodę.
W przypadku kiedy jeden z rodziców nie wyrazi zgody na taki wyjazd, może on zawiadomić Policję lub Straż Graniczną.
Łukasz Kowalski - autor
Adwokat Łukasz Kowalski – Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, prawnik z kilkunastoletnim doświadczeniem świadczący pomoc prawną zarówno klientom indywidualnym jak i przedsiębiorcom.