Renta socjalna jest świadczeniem, które przysługuje osobom niezdolnym do pracy z powodów zdrowotnych. Warto wiedzieć, jakie warunki należy spełnić, aby ją otrzymać i ile wynosi w roku 2023.
Renta socjalna wypłacana jest przez Państwo i aby ją uzyskać należy spełniać odpowiednie warunki, którymi są:
Co więcej, rentę socjalną można uzyskać, gdy nie mamy ustalonego prawa do: emerytury, uposażenia w stanie spoczynku, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty inwalidzkiej, renty strukturalnej, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, świadczenia o charakterze rentowym z zagranicznej instytucji.
Dodatkowo, muszą zostać spełnione inne warunki:
- jeśli osoba jest właścicielem albo posiadaczem nieruchomości rolnej, to wówczas powierzchnia użytków rolnych nie może przekroczyć 5 ha przeliczeniowych,
- jeśli osoba jest współwłaścicielem wyżej wspomnianej nieruchomości, wówczas udział w niej nie może przekraczać 5 ha przeliczeniowych,
- jeśli osoba dostaje rentę rodzinną, z tym zastrzeżeniem, że renta rodzinna nie może przekraczać 200 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy,
- w przypadku cudzoziemców, należy posiadać kartę pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy” (tym obowiązkiem nie są objęte osoby, które mają zezwolenie na pracę w państwach UE na okres do 6 miesięcy, zostały przyjęte na studia lub do pracy sezonowej, mają prawo do wykonywania pracy na podstawie wizy) albo zezwolenie na pobyt stały; zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE, zezwolenie na pobyt czasowy; status uchodźcy; prawo pobytu albo prawo stałego pobytu, a jednocześnie jest obywatelem UE lub należy do rodziny obywatela UE.
Wysokość renty socjalnej od 1 marca 2023 r. wynosi 1588,44 zł, a jej waloryzacji dokonuje jednostka organizacyjna Zakładu lub organ emerytalno-rentowy.
Renta socjalna może zostać przyznana zarówno na stałe, jak i na czas określony. Na stałe jest przyznawana w przypadku, gdy całkowita niezdolność do pracy jest trwała, natomiast na czas określony, gdy ta niezdolność do pracy ma charakter okresowy.
Osoba pobierająca rentę socjalną ma określone obowiązki wobec ZUS-u. Należy powiadomić organ:
Renta socjalna jest wypłacana w pełnej wysokości, jeśli przychód jest niższy niż 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy. Jeśli natomiast będzie wyższy niż 70%, ale nie przekroczy 130% takiego wynagrodzenia, to wówczas ZUS zmniejsza rentę socjalną o kwotę przekroczenia. W przypadku gdy zaś przychód przekroczy 130%, to ZUS zawiesza rentę socjalną.
Renta socjalna może zostać rozliczona przez ZUS rocznie lub miesięcznie w zależności od tego, czy w zaświadczeniu będą wykazane kwoty uzyskane w poszczególnych miesiącach czy będzie wskazana łączna kwota przychodu, który został osiągnięty w minionym roku kalendarzowym.
Łukasz Kowalski - autor
Adwokat Łukasz Kowalski – Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, prawnik z kilkunastoletnim doświadczeniem świadczący pomoc prawną zarówno klientom indywidualnym jak i przedsiębiorcom.