Bardzo często w ogłoszeniach sprzedaży nieruchomości mylnie używane są pojęcia działki budowlanej oraz działki rolnej. Nie można jednak używać tych pojęć zamiennie, gdyż kwalifikacja z jaką działką mamy do czynienia, rodzi odpowiednie skutki prawne.
Definicję działki budowlanej możemy odnaleźć w trzech różnych aktach prawnych:
Definicje:
Jeśli chodzi o działki rolne, to Kodeks Cywilny wskazuje, że „nieruchomościami rolnymi (gruntami rolnymi) są nieruchomości, które są lub mogą być wykorzystywane do prowadzenia działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie produkcji roślinnej i zwierzęcej, nie wyłączając produkcji ogrodniczej, sadowniczej i rybnej.”
Wspomniany k.c. wskazuje również, jakie działki nie są gruntami rolnymi, np.:
- będące drogami wewnętrznymi,
- mające mniej niż 0,3 ha działki rolne bez zabudowań,
- gdzie 70% stanowią grunty, oznaczone w ewidencji gruntów i budynków jako grunty nad stawami,
- działki mniejsze niż 0,5 ha, na których w dniu 30.04.2016 r. stały budynki mieszkalne lub inne wykorzystywane do produkcji rolniczej.
Jak sprawdzić, czy nieruchomość, którą chcemy nabyć, to działka budowlana czy rolna?
W tym celu należy sprawdzić, czy nieruchomość objęta jest Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego oraz jakie jest jej przeznaczenie i wielkość. Bardzo często spotykamy się z sytuacją, w której nie ma opracowanego MPZP dla tej nieruchomości. Wtedy warto wystąpić z wnioskiem do gminy o decyzję o warunkach zabudowy.
Zgodnie z obowiązującym prawem, warto dobrze sprawdzić status interesującej nas działki, ponieważ w przypadku chęci zakupu gruntów rolnych możemy spotkać się z utrudnieniami wynikającymi z ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, która reguluje obrót wspomnianymi gruntami.
Łukasz Kowalski - autor
Adwokat Łukasz Kowalski – Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, prawnik z kilkunastoletnim doświadczeniem świadczący pomoc prawną zarówno klientom indywidualnym jak i przedsiębiorcom.