Jako obywatele mamy prawo dostępu do informacji. Gwarantuje nam to przede wszystkim Konstytucja (art. 61), a także wiele innych ustaw. Poprzez to prawo należy rozumieć w szczególności dostęp do dokumentów. Czy organ ma prawo odmówić nam udostępnienia informacji? Przeczytaj całość artykułu, aby poznać odpowiedź na to pytanie.
Naczelny Sąd Administracyjny w sprawie o sygn. akt II SAB/Wa 415/20 stwierdził, że organ nie może nam odmówić udostępnienia informacji tylko z powodu, że miałaby ona posłużyć do załatwienia indywidualnej sprawy podmiotu składającego taki wniosek.
Przytoczona sprawa dotyczyła wniosku stowarzyszenia, które chciało się dowiedzieć, jak rozpatrzono jego wystąpienie o podjęcie prawomocnie umorzonego postępowania przygotowawczego. Prokurator krajowy w odpowiedzi na to oznajmił, że postawione pytanie nie dotyczy informacji publicznej, gdyż ta wiedza nie ma waloru informacji publicznej, a służy jedynie załatwieniu sprawy indywidualnej. Stowarzyszenie wniosło skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a ten orzekł, że „objęta wnioskiem informacja jest informacją publiczną, a adresat wniosku stowarzyszenia jest podmiotem zobowiązanym do udostępniania informacji publicznych.”
Wyrok ten zaskarżył skargą kasacyjną prokurator krajowy, NSA oddalił ją. Sąd zauważył, że prokurator zakwestionował prawidłowość kwalifikacji wniosku z punktu widzenia jego wchodzenia w zakres pojęcia „informacji publicznej.” To oznacza kwestionowanie prawidłowości oceny stanu faktycznego. Sąd stwierdził, że próba zwalczenia ustaleń faktycznych poczynionych przez sąd I instancji nie może skutecznie następować przez zarzut naruszenia prawa materialnego.
Dlatego też każdy obywatel – czy to jako podmiot indywidualny, czy działający jako stowarzyszenie ma prawo do informacji publicznej, nawet jeśli ma służyć załatwieniu sprawy indywidualnej podmiotu składającego wniosek.
Łukasz Kowalski - autor
Adwokat Łukasz Kowalski – Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, prawnik z kilkunastoletnim doświadczeniem świadczący pomoc prawną zarówno klientom indywidualnym jak i przedsiębiorcom.