Co do zasady opieka nad dzieckiem sprawowana jest głównie przez rodziców. Jednakże od tej reguły są wyjątki i zdarza się, że rodzice są nieznani lub została im odebrana władza rodzicielska, wówczas opieka nad małoletnich ustanawiana jest przez Sąd. Warto wiedzieć, jak wygląda nadzór nad sprawowaniem opieki nad małoletnimi. Zachęcamy do zapoznania się z całością artykułu.
Na wstępie warto wskazać, w jakich przypadkach ustanawia się opiekę dla małoletniego, a mianowicie, gdy:
Powyższe okoliczności muszą dotyczyć obojga rodziców, nawet jeśli są one odmienne.
Rodzicom nie przysługuje władza rodzicielska, jeśli:
Opiekun, który został ustanowiony dla małoletniego ma obowiązek wypełniać swe zadanie z należytą starannością. Opiekun bowiem sprawuje piecze nie tylko nad małoletnią osobą, ale także nad majątkiem małoletniego. W związku z tym opieka taka podlega nadzorowi sądu opiekuńczego. Reguluje to Kodeks rodzinny i opiekuńczy w art. 165 §1, gdzie wskazane zostało, że „Sąd opiekuńczy wykonywa nadzór nad sprawowaniem opieki, zaznajamiając się bieżąco z działalnością opiekuna oraz udzielając mu wskazówek i poleceń”.
Sąd sprawuje nadzór wykorzystując różnego rodzaju środki prawne, są to m. in.:
Opiekun ma obowiązek wyjaśniania Sądowi wszelkich spraw należących do zakresu opieki i tym samym przedstawiania dokumentów dotyczących jej sprawowania. Co więcej, opiekun taki ma obowiązek nie rzadziej niż raz w roku składać sprawozdanie na temat osoby, nad którą nadzór sprawuje oraz rachunków z zarządu jej majątkiem. Sąd może zwolnić z przedstawiania rozliczenia z rachunków pod warunkiem, że nie przekraczają one prawdopodobnych kosztów utrzymania. Sąd powinien także systematycznie wysłuchiwać osoby, które są poddane opiece.
Łukasz Kowalski - autor
Adwokat Łukasz Kowalski – Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, prawnik z kilkunastoletnim doświadczeniem świadczący pomoc prawną zarówno klientom indywidualnym jak i przedsiębiorcom.