OCHRONA PRZED PRZEMOCĄ, CZYLI NIEBIESKA KARTA

Przemoc to problem, który wciąż narasta i dotyka coraz większą liczbę rodzin w Polsce. Często zdarza się, że osoby pokrzywdzone wstydzą się i boją prosić o pomoc – ich deską ratunku może okazać się Niebieska Karta...

Komenda Główna Policji i Komenda Stołeczna Policji przy współpracy z Państwową Agencją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych opracowały Niebieską Kartę. Procedura Niebieskiej Karty to specjalne narzędzie chroniące osobę pokrzywdzoną czy zagrożone przemocą mające służyć jej przeciwdziałaniu. Czynności z nią związane podejmuje przedstawiciel jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnych komisji rozwiazywania problemów alkoholowych, policja, oświata i ochrona zdrowia.

Czym jest przemoc w rodzinie?

Definicja przemocy w rodzinie została zdefiniowana w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie i stanowi ona, że: „Przemoc w rodzinie to jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste członków rodziny, a także innych osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących, w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą.

Ofiarą przemocy w rodzinie może być nie tylko współmałżonek, ale także partner w związkach nieformalnych (konkubent). Może nią też być dziecko, osoba starsza czy niepełnosprawna. Krąg tych osób nie jest zamknięty.

Przemoc może objawiać się jako przemoc fizyczna, psychiczna czy seksualna. Przemocą fizyczną będzie przede wszystkim bicie (także bicie przedmiotami), popychanie, kopanie, duszenie, parzenie, policzkowanie; za objawy przemocy psychicznej uznajemy wyśmiewanie, szydzenie, lżenie, kontrolowanie, a także okazywanie braku szacunku; natomiast przemoc seksualna to wymuszanie pożycia seksualnego czy zmuszanie do niechcianych zachowań seksualnych.

Niebieska Karta składa się z dwóch części – formularza A i formularza B. W karie A funkcjonariusze dokumentują zgłoszoną sytuację – co zostano na miejscu i jakie podjęto działania. Natomiast kartę B otrzymują osoby pokrzywdzone i znajduje się tam informacja o miejscach, gdzie mogą uzyskać pomoc. Co ważne, karty B nie otrzymują osoby podejrzane o stosowanie tej przemocy w rodzinie.

Członek zespołu interdyscyplinarnego udziela pomocy osobie dotkniętej przemocą w rodzinie i jednocześnie podejmuje działania w stosunku do osoby, co do której jest podejrzenie o stosowaniu tej przemocy. Ponadto, członek takiej grupy opracowuje indywidualny plan pomocy dla osób pokrzywdzonych, diagnozuje sytuacje rodziny, motywuje do udziału w programach korekcyjno-edukacyjnych, a także podejmuje wiele innych działań mających na celu rozwiązanie problemu.

Zakończenie takiej procedury następuje w przypadku ustania przemocy w rodzinie lub w przypadku rozstrzygnięcia o braku zasadności podejmowania działania.

Wato podkreślić, że jeżeli osoba pokrzywdzona doświadcza przemocy powinna powiadomić o tym policję lub prokuraturę.

Łukasz Kowalski - autor

Adwokat Łukasz Kowalski – Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, prawnik z kilkunastoletnim doświadczeniem świadczący pomoc prawną zarówno klientom indywidualnym jak i przedsiębiorcom.

https://iwermektyna-apteka.com