POŻYCZANIE KARTY PARKINGOWEJ DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH - CZY JEST DOZWOLONE?

Znalezienie miejsca parkingowego, zwłaszcza w zatłoczonym mieście, to zmora czasów zmotoryzowanej społeczności. Niejednokrotnie graniczy to z cudem, a cena za godzinę postoju okazuje się dosyć wysoka. Szczególnie osoby niepełnosprawne napotykają problemy w przestrzeni publicznej. Dlatego dobrym rozwiązaniem dla osób z ograniczeniami jest posiadanie karty parkingowej. Właściciel pojazdu może wówczas zaparkować na tzw. kopercie. Rodzi się pytanie, czy pożyczenie takiej karty jest dozwolone? Zapraszamy do przeczytania całości artykułu.

Uprawnienia związane z kartą parkingową zostały uregulowane w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z art. 8 tej ustawy „osoba niepełnosprawna legitymująca się kartą parkingową kierująca pojazdem samochodowym oznaczonym tą kartą, może nie stosować się do niektórych znaków drogowych dotyczących zakazu ruchu lub postoju w zakresie określonym przepisami o których mowa w art. 7 ust. 3a.”

Ustawa określa także krąg osób, które mogą starać się o uzyskanie takiej karty, a mianowicie:

- osoba niepełnosprawna zaliczana do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się;

- osoba niepełnosprawna, która nie ukończyła 16 roku życia mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się;

- placówka zajmująca się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych mających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.

Warunkiem dodatkowym, jaki należy spełnić, aby starać się o posiadanie takiej karty, jest legitymowanie się orzeczeniem o ograniczonej możliwości poruszania się. Należy podkreślić, że nie każda niepełnosprawność zaliczana jest do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.

Mimo, że przepisy nie wskazują wprost zakazu pożyczania takiej karty, to nie ma także regulacji przyzwalającej na tego typu zachowania. Można to wywnioskować z art. 96b kodeksu wykroczeń, który stanowi, że: „Kto, nie będąc do tego uprawnionym, posługuje się kartą parkingową, o której mowa w art. 8  ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym podlega karze grzywny do 2.000 złotych.” Wynika z tego, że tylko osoby uprawnione do posiadania takiej karty mogą z niej pełnoprawnie korzystać, a zatem, gdy wykroczenie to popełni każda inna osoba niż wymieniona w przytoczonym artykule, która taką kartą się posługuje.

Co więcej, zaparkowanie na miejscu wyznaczonym dla osób niepełnosprawnych bez posiadania takiej karty grozi mandatem w wysokości 800 zł i 6 punktów karnych. Aby się tego ustrzec należy umieścić kartę w widocznym miejscu, zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym, który wskazuje, że „kartę parkingową umieszcza się za przednią szybą pojazdu samochodowego, a jeśli pojazd nie posiada przedniej szyby – w widocznym miejscu w przedniej części pojazdu, w sposób eksponujący widoczne zabezpieczenia karty oraz umożliwiający odczytanie jej numeru i daty ważności.”

Na koniec warto wspomnieć, że karta parkingowa dla osób niepełnosprawnych daje różnego rodzaju możliwości, np.:

- przede wszystkim, osoby z kartą parkingową mogą parkować na niebieskich kopertach,

- występują także sytuacje, że karta parkingowa uprawnia do bezpłatnego parkowania w płatnych strefach,

- kierowca posiadający kartę ma możliwość też nie stosować się do niektórych znaków drogowych.

Łukasz Kowalski - autor

Adwokat Łukasz Kowalski – Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, prawnik z kilkunastoletnim doświadczeniem świadczący pomoc prawną zarówno klientom indywidualnym jak i przedsiębiorcom.

https://iwermektyna-apteka.com