CZY MOŻLIWE JEST COFNIĘCIE POZWU ROZWODOWEGO?

           Cofnięcie pozwu rozwodowego to możliwość rezygnacji ze sprawy sądowej. Powodów zmiany zdania może być wiele. Zdarza się, że małżonkowie dochodzą do porozumienia, chcą dać sobie jeszcze jedną szansę i nie dochodzi do ostatecznego rozstania. Powstaje pytanie, do kiedy można taki pozew cofnąć? Zapraszamy do zapoznania się z całością artykułu.

            Co do zasady, pozew o rozwód można cofnąć w każdym czasie aż do uprawomocnienia się wyroku. W praktyce oznacza to, że w skrajnych przypadkach może to nastąpić nawet po wydaniu wyroku rozwodowego przez sąd I instancji, ale przed jego uprawomocnieniem się.

            Cofnięcie pozwu zostało uregulowane w przepisach kodeksu postępowania cywilnego. Art. 203 k.p.c. stanowi, że: „pozew może być cofnięty bez zezwolenia pozwanego aż do rozpoczęcia rozprawy, a jeżeli z cofnięciem połączone jest zrzeczenie się roszczenia – aż do wydania wyroku.” Z powyższego wynika, że w przypadku braku odpowiedzi od pozwanego momentem granicznym jest rozpoczęcie rozprawy. Jeśli jednak pozwany odpowie na pozew, wówczas możliwość cofnięcia pozwu zależy od żądania określonego przez pozwanego – może żądać rozwodu lub nie wyrażać zgody na rozwód.

            W pierwszym wypadku konieczna jest zgoda pozwanego na cofnięcie powództwa, w drugiej sytuacji zaś, powód może zakończyć postępowanie poprzez złożenie oświadczenia o cofnięciu powództwa – nie jest wówczas wymagana zgoda pozwanego.

            Wycofanie pozwu rozwodowego powinno nastąpić poprzez złożenie przez powoda w piśmie procesowym oświadczenia o cofnięciu pozwu. Jeśli strona złoży takie oświadczenie przed wyznaczoną rozprawą, to sąd powinien odwołać taką rozprawę i zawiadomić o tym pozwanego. Jeśli zaś nastąpi to w trakcie postępowania, kiedy wymagana jest zgoda pozwanego, to sąd zobowiąże go wówczas do ustosunkowania się do oświadczenia powoda o cofnięciu pozwu. Możliwy jest także inny sposób, a mianowicie powód może złożyć oświadczenie o cofnięciu pozwu ustnie do protokołu rozprawy.

            Warto także wskazać, że nie zawsze cofnięcie pozwu będzie możliwe. Nie jest ono możliwe wtedy, kiedy występują tzw. negatywne przesłanki cofnięcia pozwu. Zachodzą wówczas, kiedy sąd uzna, że cofnięcie takie:

- jest sprzeczne z prawem,

- jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego,

- zmierza do obejścia prawa.

            Możliwy jest również przypadek odwołania oświadczenia o cofnięciu pozwu do dnia uprawomocnienia się postanowienia o umorzeniu postępowania rozwodowego. Postanowienie zyskuje prawomocność w ciągu 7 dni od daty jego wydania, chyba że jedna ze stron złoży wniosek o uzasadnienie takiego postanowienia. W takim przypadku postanowienie to staje się prawomocne w ciągu 7 dni od daty doręczenia postanowienia wraz z uzasadnieniem stronie, która wnosiła o to uzasadnienie.

            Na takie postanowienie o umorzeniu postępowania rozwodowego przysługuje zażalenie. Jeśli któraś ze stron złoży taki środek zaskarżenia, wówczas uzyskanie uprawomocnienia się przedłuży się w czasie – postanowienie staje się prawomocne wraz z rozpoznaniem zażalenia.

Łukasz Kowalski - autor

Adwokat Łukasz Kowalski – Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, prawnik z kilkunastoletnim doświadczeniem świadczący pomoc prawną zarówno klientom indywidualnym jak i przedsiębiorcom.

https://iwermektyna-apteka.com