PRAWA SKAZANEGO OGRANICZONE, CZYLI ZMIANY W KKW

Dnia 17 września 2022 r. weszła nowelizacja Kodeksu karnego wykonawczego. W związku z nowymi przepisami prawa skazanego zostały zmienione. Zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu.

Na wstępie wskazać należy, że do art. 8 k.k.w. dodano §4. Nowe przepisy ograniczają prawo do skorzystania z aparatu telefonicznego w celu kontaktu z obrońcą do przynajmniej raz w tygodniu. W szczególnie uzasadnionych wypadkach dyrektor zakładu karnego lub aresztu śledczego udziela zgody na kontakt poza tym terminem, jeśli wyznaczone terminy czynności procesowych wskazują na konieczność niezwłocznego skorzystania z telefonu. Obrońca musi jednak wcześniej poinformować na piśmie dyrektora zakładu karnego lub aresztu śledczego o numerze telefonu, pod którym skazany może się z nim skontaktować.

Zmiany przepisów dotyczą także art. 6 k.k.w. dotyczącego możliwości składania skarg, wniosków i próśb przez skazanego. Zgodnie z dodanym §4 do tego artykułu „skarga przysługuje skazanemu w terminie 7 dni od dnia, w którym dowiedział się on o zdarzeniu będącym podstawą skargi. Po upływie tego terminu skargę pozostawia się bez rozpoznania, chyba że niedotrzymanie terminu nastąpiło z przyczyn niezależnych od skazanego.” Skazany więc jeśli nie dotrzyma terminu, nie będzie mógł skorzystać z prawa do skargi. Wcześniej kodeks nie wyznaczał do tego żadnego terminu.

Nowe przepisy k.k.w. wejdą w życie także od 1 stycznia 2023 r. i dotyczą m. in. rezygnacji z finansowania przez administracją minimalnej liczby przesyłek listowych – aktualnie skazanych przysługują 2 przesyłki w miesiącu. Ograniczy to więźniom pozbawionym własnych środków pieniężnych możliwość prowadzenie korespondencji.

Zmiany wprowadzają także nowego rodzaju karę dyscyplinarną w postaci zakazu korzystania z widzeń i aparatu telefonicznego na okres 28 dni oraz rezygnację ze stosowania niektórych ulg tj. ulgą nie może być zezwolenie na widzenie w osobnym pomieszczeniu bez osoby dozorującej, przekazanie wskazanej przez osobę skazaną upominku, otrzymanie dodatkowej paczki żywnościowej.

Od nowego roku zwiększy się również dolna granica odbywania kary uprawniająca do przeniesienia do zakładu półotwartego i otwartego. W myśl nowej treści art. 89 k.k.w. ”skazanego na karę dożywotniego pozbawienia wolności można przenieść do zakładu karnego typu półotwartego po odbyciu przez niego co najmniej 20 lat, a do zakładu karnego typu otwartego – po odbyciu przez niego co najmniej 25 lat kary.”

Na korzyść skazanego zwiększy się wysokość zapomogi, jaką może przyznać dyrektor zakładu karnego – dotychczas była to 1/10 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia pracowników, a od 1 stycznia 2023 r. będzie wynosić 1/5 minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Sądem właściwym wykonywania orzeczenia o warunkowym zawieszeniu wykonania kary oraz w sprawie zarządzenia wykonania zawieszonej kary będzie sąd, w którego okręgu skazany ma miejsce stałego pobytu, a nie jak dotychczas sąd, który w danej sprawie orzekał w pierwszej instancji, jednakże w stosunku do osoby skazanej przez sąd powszechny pozostającej pod dozorem właściwy jest sąd rejonowy, w którego okręgu dozór jest lub ma być wykonywany.

Łukasz Kowalski - autor

Adwokat Łukasz Kowalski – Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, prawnik z kilkunastoletnim doświadczeniem świadczący pomoc prawną zarówno klientom indywidualnym jak i przedsiębiorcom.

https://iwermektyna-apteka.com