ODZYSKIWANIE NIEDOPŁAT ZWIĄZANYCH Z NAJMEM POJAZDU ZASTĘPCZEGO

W przypadku szkód komunikacyjnych częstą praktyką jest korzystanie przez poszkodowanych z najmu pojazdu zastępczego. Zawierają oni umowę najmu z wypożyczalniami współpracującymi z ubezpieczycielem w ramach najmu bezgotówkowego bądź też korzystają z usług innych podmiotów działających na rynku. W tej drugiej sytuacji poszkodowani niejednokrotnie zastanawiają się, czy będą zobligowani do pokrycia kosztów tegoż wynajmu z własnych środków, pomimo, że zostali oni pozbawieni swojego samochodu nie z własnej winy. W tym wpisie przybliżymy Państwu kwestie dotyczące odzyskiwania kosztów z tytułu najmu pojazdu zastępczego.

Osobą odpowiedzialną za zapłatę odszkodowania jest sprawca szkody, zgodnie z art. 361 Kodeksu Cywilnego. W przypadku szkód komunikacyjnych podmiotem odpowiedzialnym będzie zakład ubezpieczeń sprawcy szkody, a to z uwagi na zawarte obowiązkowe ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.

Art. 34 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych:

1. Z ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych przysługuje odszkodowanie, jeżeli posiadacz lub kierujący pojazdem mechanicznym są obowiązani do odszkodowania za wyrządzoną w związku z ruchem tego pojazdu szkodę, będącą następstwem śmierci, uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia bądź też utraty, zniszczenia lub uszkodzenia mienia.

2. Za szkodę powstałą w związku z ruchem pojazdu mechanicznego uważa się również szkodę powstałą podczas i w związku z:

1) wsiadaniem do pojazdu mechanicznego lub wysiadaniem z niego;

2) bezpośrednim załadowywaniem lub rozładowywaniem pojazdu mechanicznego;

3) zatrzymaniem lub postojem pojazdu mechanicznego.

Tym samym poszkodowani mogą wystąpić do ubezpieczyciela sprawcy szkody o zwrot poniesionych kosztów najmu pojazdu zastępczego. Zgodnie z Uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 24 sierpnia 2017 r., sygn. III CZP 20/17 „Wydatki na najem pojazdu zastępczego poniesione przez poszkodowanego, przekraczające koszty zaproponowanego przez ubezpieczyciela skorzystania z takiego pojazdu są objęte odpowiedzialnością z tytułu umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, jeżeli ich poniesienie było celowe i ekonomicznie uzasadnione”.

Pojęcie kosztów celowych i ekonomicznie uzasadnionych nie jest ostre. Poszkodowany każdorazowo musi udowodnić, dlaczego nie skorzystał z propozycji ubezpieczyciela – o ile taka propozycja została złożona.

Z drugiej zaś strony, ubezpieczyciele często obniżają należne odszkodowanie z tytułu najmu pojazdu zastępczego m.in. poprzez ograniczenie niezbędnego czasu naprawy uszkodzonego pojazdu do tzw. technologicznego czasu naprawy.

Nasza Kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie w odzyskiwaniu niedopłat związanych z najmem pojazdów zastępczych. W przypadku dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu.

Łukasz Kowalski - autor

Adwokat Łukasz Kowalski – Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, prawnik z kilkunastoletnim doświadczeniem świadczący pomoc prawną zarówno klientom indywidualnym jak i przedsiębiorcom.